Se apropie Sărbătoarea Paştelui… Aşteptăm această sărbătoare pentru pacea, liniştea şi curăţenia sufletească ce se aşterne peste capetele plecate ale credincioşilor. Aşteptăm să decorăm ouă, să ne împodobim casa cu diferite ornamente specifice acestei sărbători sau să oferim felicitări celor dragi. Apoi, se aşterne un văl sfânt, tainic, plin de lumină – Lumina Învierii. Mântuitorul nostru Iisus Hristos a luminat totul prin Învierea Sa. Aşadar ,să ne pregătim aşa cum se cuvine de Sfintele Sărbători , cu gânduri bune şi lucruri frumoase.

Mânuţele harnice ale copiilor sub îndrumarea atentă a doamnelor educatoare şi părinţilor din compartimentul preşcolar al CIE “Gimnaziul Boian» au dat viaţă unor lucrări minunate în cadrul săptămânii ,,SĂRBĂTOAREA PAŞTELUI- TRADIŢII ŞI OBICEIURI” ,scopul cărea  a fost:

  • Cunoaşterea şi valorificarea obiceiurilor şi tradiţiilor din diferite zone ale ţării prin respectarea, practicarea şi transmiterea lor generaţiilor actuale;
  • Stimularea creativităţii copiilor;
  • Dezvoltarea simţului estetic;
  • Îmbunătăţirea lucrului cu părinţi.

PAŞTE FERICIT ! HRISTOS A  ÎNVIAT!

Актуально
Наша гордість
Корисні посилання
www.000webhost.com