Iniţierea copiilor în spiritul valorilor democratice şi al drepturilor omului constituie unul din fundamentele educaţiei, începând cu cea mai fragedă vârstă.

În educaţia preşcolarilor, cunoaşterea drepturilor copilului vizează stimularea unui sentiment de încredere şi de toleranţă faţă de aproape. Prin diferite activităţi, copiii învaţă să se exprime, să comunice şi să iubească.

Printr-o paletă largă de activităţi: jocuri, povestiri, convorbiri, poezii, studii de caz, copiii au fost iniţiaţi în drepturile şi îndatoririle lor având posibilitatea să împărtăşească şi altora din experienţa lor.

În cadrul săptămânii  „Şi noi, copiii, ne bucurăm de drepturi”,

activitățile desfăşurate au ajutat copiii să înţeleagă că trebuie să se respecte, să devină mai sensibili, mai buni.

 

Актуально
Наша гордість
Корисні посилання
www.000webhost.com