Мова  народу – найкращий цвіт, що ніколи не в’яне а вічно живе. Людина може володіти кількома мовами, він її здібностей, нахилів і прагнень, але найкраще, найдосконаліше вона повинна володіти рідною мовою.

З нагоди святкування Міжнародного дня рідної мови в НВК «Боянська гімназія»  підтримали ініціативу філій Інституту модернізації змісту освіти учні 4-А, 4-Б, 9 та 11 класів написали українською мовою  “диктант єдності” “Без мови немає народу”.

    

      Limba maternă ” O cunoaștem o vorbim, o iubim…” Sărbătorită anual la 21 februarie în întreaga lume, Ziua Internațională a Limbii Materne urmărește scopul de a promova diversitatea lingvistică și culturală. Este ziua când încă o dată conștientizăm că limba maternă este o comoară, care nu are preț de vânzare sau cumpărare, dar, în schimb, poate fi moștenită, păstrată și cultivată cu sfințenie. Aceasta au dovedit-o elevii CIE ”Gimnaziul Boian” obținând rezultate înalte la dictarea ”Fără limbă nu poate exista popor”.

      Să păstrăm,  să iubim, să respectăm limba e datoria fiecăruia dintre noi atât timp cât știm că suntem o părticică dintr-un popor, căci avem o limbă căreia îi suntem devotați cu tot sufletul.

   

 

Актуально
Наша гордість
Корисні посилання
www.000webhost.com